News

NEWS FROM ART SPACE PROJECT

______________________________________________________

25. Art Space Project, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Eskişehir’de!
23 AĞUSTOS 2018
______________________________________________________

Adsız

Art Space Project, 25. sanat alanıyla Eskişehir’deki güzel insanların dünyaya çizmek istedikleri barış dolu resimleri toplamaya ve önceki şehirlerde çizilmiş resimleri sergilemeye geliyor!

 Din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim… ayrımı yapmayan, doğayı ve sanatı seven Eskişehirliler, değer hiyerarşisinin olmadığı; “ulaşılabilir” ve özgür bir sanat ortamı için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde saat 13:00‘de Porsuk çayı’nda buluşalım!

Link:

25. Art Space Project 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Eskişehir’de

___________________________________________

Art Space Project Online Sergisi Açıldı!
11 AĞUSTOS 2018
___________________________________________

Adsız.jpg

 

Bağımsız sanat hareketi Art Space Project, 20 Eylül 2016’da, ilk ortaya çıktığı günden bugüne Türkiye’nin 24 farklı noktasında sergi açtı ve sokaktan geçen insanlara şu soruyu sordu:
“Barış sana neyi ifade ediyor?”

Bu performans sanatı, ilk ortaya çıktığı günden beri tam 334 farklı insanın hayatına dokundu ve bir o kadar da resim topladı. Bir şehirde toplanan resimler, gittiğim bir sonraki şehirde tarafımca sergilendi ve oradan da yeni resimler alındı… Giderek büyüdü, gelişti, sırt çantamdaki yük her resimle birlikte arttı da arttı… ama tüm bu süreçte soru hep aynıydı; “Barış senin için nedir?”

İnsanların ilk tepkisi “Ben cin ali bile çizemem!” oldu. Sanatın her yerde ve her şekilde açığa çıkabileceğini açıklamaya çalıştım, Art Space Project bunun kanıtı olmak için oradaydı. Kendisine inanmayan herkese “yetenekli olmana gerek yok” dedim, “sadece BARIŞ’ı düşün ve akışa bırak!

Link:

Art Space Project Online Sergisi Açıldı!

____________________________________

Art Space Project Gaia Dergi’de
28 AĞUSTOS 2017
____________________________________

Adsız

Estetik, aslında herkesin içinde var olan, herkesin doğuştan bildiği ama zamanla sistem ve insanlar tarafından öğrenip sahiplendiğimiz eski ve geçersiz realitelere ait yargılar tarafından kendisine bir çıkış yolu bulamayan bir kavram…

Yozlaştırılan bilincimiz, bizi içine itinayla sokmaya çalıştıkları sınırlar, ve bize bu sınırları konfor noktamız olarak kabul ettirip dört kolla sarılmamıza neden olan “korku” duygumuz; nesilden nesle estetiğin ve güzelin ne olduğunu unutturdu hepimize. Ama neyse ki onu asla unutamayacak, asla kirlenmeyecek ve hep olduğu gibi kalacak olan kalbimiz, estetiğin ve güzelin ne anlama geldiğini hep hatırlayacak. Güzellik, bir ihtiyaç, bir haz, bir oluş hali değildir, insan oluşumuzun doğası gereği hepimizde var olan ve ona doğru içgüdüsel olarak yöneldiğimiz bir ışıktır, kaplumbağaların yumurtalarından çıktıklarında denize açılan yolu dolunay ışığına bakarak buldukları gibi, damlası olduğumuz okyanusa bizi götürecek ışık da güzelliğin kendisidir. Bu yolda gözlerimiz ne kadar kalbimiz olur ise, olduğumuz güzelliği o kadar net görürüz…

Link:

Her Saniye Büyüyen Gezgin Sergi: Art Space Project